Dobre zdrowie – jak je osiągnąć w 10 krokach cz. 2

6. PIJ WODĘ

Zdecydowaną większość Twojego organizmu stanowi woda. Bez niej transport minerałów i tlenu, proces detoksykacji, sprawne działanie systemu immunologicznego czy regulowanie temperatury ciała, nie będą przebiegały prawidłowo. Jeśli dostarczysz ciału odpowiednią ilość płynu, odwdzięczy Ci się elastyczną, gładką skórą, zdolnością koncentracji, poprawą trawienia i lepszym samopoczuciem!

Warto wyrobić sobie nawyk rozpoczynania dnia od wypicia minimum 3 szklanek wody, a w okresie oczyszczania organizmu nawet 2 l od razu po przebudzeniu. To pomoże uzupełnić straty płynów po nocy oraz przygotuje przewód pokarmowy do sprawnego funkcjonowania. Wiele osób czuje się z rana otępiała, bez energii, często narzekają na bóle głowy. Sięgają więc po kawę, sądząc, że tego właśnie im trzeba. Tak naprawdę najczęściej przyczyną jest odwodnienie organizmu. Zacznij dzień ze szklanką wody, a przekonasz się, że kofeina wcale nie jest Ci potrzebna.

7. ŚPIJ ODPOWIEDNIO DŁUGO

7-8 godzin snu to niezbędne minimum, żeby się zregenerować. Jeśli regularnie skracasz ten czas i nadmiernie się eksploatujesz, to szybko wyczerpiesz pokłady swojej życiowej energii. Nie jesteś w stanie korzystać z niej bez końca. To trochę tak, jak z uprawą ogrodu. Jeśli będziesz na kawałku ziemi co roku sadził ten sam gatunek warzyw, nie robiąc przerw, to szybko wyczerpiesz minerały zawarte w ziemi, a kolejne plony z roku na rok będą coraz mniej wydajne. Natury nie oszukasz. Z naszymi organizmami jest tak samo. Jeśli regularnie zarywasz noce, stajesz się mniej wydajny, masz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze (czytaj: odczuwasz ciągły głód) i odbija się to na Twoim wyglądzie, zwłaszcza stanie cery. Stymulacja kofeiną czy jakimkolwiek innym dopalaczem to tylko pozorne rozwiązanie. Zainwestuj lepiej w odpowiednią ilość snu, to się naprawdę opłaca.

8. WYPOCZYWAJ NA SŁOŃCU

Słońce to źródło potężnej energii. Dzięki niemu istnieje życie na Ziemi. Słońce odżywia rośliny, jest w stanie ogrzać wodę, a nawet zasilać całe miasta. Ma ogromny wpływ także na nasze organizmy.
Przypomnij sobie jak w czasie gdy za dużo pracowałeś, byłeś przemęczony, zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych, nie raz marzyłeś, by znaleźć się na tropikalnej plaży. To dlatego, że słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji organizmu. Z jakiegoś powodu mamy lepszy nastrój w słoneczne dni, prawda?
Zrób dla siebie coś dobrego. Poleż na trawie, przysiądź na chwile na ławce, twarzą do słońca, przystań w drodze do pracy. Ładuj swoje baterie słoneczne jak najczęściej! Najlepiej codziennie, jeśli tylko pogoda temu sprzyja. Pamiętaj, że nawet na pochmurnym niebie świeci słońce. Jeśli tylko nie zakryły go zupełnie czarne chmury i z nieba nie leje się deszcz, to korzystaj z tej naturalnej mocy.

9. BĄDŹ ŚWIADOMY

Ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia dobrego zdrowia jest świadomość. Świadomość danej chwili, tego, co odczuwasz, ale także co i po co jesz. Praktykuj uważność jak najczęściej. Wyłap moment, w którym chwytasz po ciastko. Przyjrzyj się temu. Nie wymawiaj sobie słabości, nie miej wyrzutów sumienia, szkoda na to Twojej energii i czasu. Potraktuj to jak lekcję. Zaobserwuj, co się takiego stało, jaki mechanizm zadziałaj, jaki stary nawyk odpalił się na autopilocie. Bądź świadomy tego, co się z Tobą w takiej chwili dzieje. To jest naprawdę dużo. To od czego powinieneś zacząć to nauczyć się wyłapywać te momenty, zatrzymywać w galopie.

Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, żeby na siłę cieszyć się każdą chwilą. Wystarczy zdawać sobie sprawę, że tu i teraz po prostu jest i jest wyjątkowe, ponieważ w nim żyjemy. Świadomość nie wymaga starania, nie powinna wiązać się z wysiłkiem. Zdaj sobie sprawę, że jedyne co masz to tę chwilę. Nigdy nie będziesz mieć niczego więcej. Korzystaj więc z niej najlepiej jak się da, przeżywaj najpełniej jak to możliwe. Bądź świadomy i uważny. Doświadczaj. Smakuj. A jeśli przegapisz jakiś moment, spokojnie, zaraz czeka Cię kolejny.
"Aby żyć pełnią życia musisz być w nim obecny" J. Kabat-Zinna. 

10. ZATROSZCZ SIĘ O SIEBIE

Jeśli sam o siebie nie zadbasz, nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.
Wszystkie wymienione do tej pory kroki mają olbrzymi wpływ na Ciebie i są wyrazem troski o siebie samego. Pójdź jeszcze kawałek dalej i zadbaj także o to, żeby otaczało Cię przyjazne środowisko.
Zatroszcz się o swoją skórę i postaw na naturalne kosmetyki do jej nawilżania i pielęgnacji. Zadbaj, by przestrzeń wokół Ciebie była bezpieczna i ogranicz ilość środków chemicznych stosowanych w domu.
Bardzo ważna jest również postawa Twojego ciała. Przygarbiona sylwetka zaburza krążenie, prawidłowe oddychanie oraz przepływ energii, nierównomiernie obciąża kręgosłup i dolną część ciała. Poza tym fatalnie wygląda.
Zwróć uwagę również na to, co znajduje się w Twojej szafie. Jeśli kochasz czerń, pamiętaj o tym, że otaczające Cię barwy także mają wpływ na Twój nastrój. Może więc warto wprowadzić więcej kolorów do swojego życia?

CZĘŚĆ I - 10 kroków do dobrego zdrowiaKOMPLETNA ZMIANA Z KOPIPI.COM-page-001

Darmowy eBook

Zapisz się do newslettera, a w prezencie otrzymasz eBooka "Kompletna zmiana" - najważniejsze zasady odżywczej diety oraz obszerna część psychodietetyczna.

Poznaj nasze kompletne smoothie


1 thought on “Dobre zdrowie – jak je osiągnąć w 10 krokach cz. 2”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *